Paylaş

  • Anasayfa
  • Arşiv
  • TÜMATA - Rahmi Oruç GÜVENÇ Hocamızın Vuslat Günü

Rahmi Oruç Güvenç Hocamızın Vuslat Günü ve Alişler Yurdu’nda 5 Gün 5 Gece Sema Buluşması 5 – 10 Temmuz 2019

Rahmi Oruç Güvenç Hocamızın Vuslat Günü ve Alişler Yurdu’nda 5 Gün 5 Gece Sema Buluşması

Tarih: 05/07/2019 – 10/07/2019

Başlama saati: 17:00

Sema, Allah’a yakınlaşmak için bir vesile ya da Allah’a yakınlaşmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan, hareket ve raks ile ifade bulan bir ibadettir.

İslamî tasavvufta gelişen semanın ise felsefi bir derinliği, bu yolda açıklamaları vardır. Sadece bir dönüş değil, kalp istikametine yapılan bir yöneliştir. Cenab-ı Allah, “Âlemlere sığamam ama inanmış kulumun gönlüne sığarım” buyurmuştur. İşte o gönül, o tecelliye ayna olabildiği için, dönüş de kalp istikametindedir. Ayrıca semada dış ile iç ve tüm yönler birleşir. Hz. Mevlânâ , “Sema altı cihetin ötesinden yol bulur” der. Kur’an-ı Kerim’de, Bakara Suresi’nde ise “Nereye bakarsanız Allah’ın vechi (yüzü) oradadır” ayeti bulunmaktadır. Bu açıdan, dışta görünen her yön bir yön olup içle birleşir diyebiliriz.

Ahmet Eflaki’nin Ariflerin Menkıbeleri adlı eserinde Hz. Mevlânâ’nın üç gün üç gece, yedi gün yedi gece, on altı gün on altı gece ve kırk gün kırk gece hiç durmadan sema yaptığı yazılıdır. 

Buradan hareketle, şimdiye kadar yapılan semaların devamı niteliğinde Alişler Yurdu’nda 5-10 Temmuz 2019 tarihlerinde 5 gün 5 gece sema yapılmasına niyet edilmiştir.

Hz. Mevlânâ zamanındaki sema, geniş katılımlı, cezbeye dayalı bir etkinlik olarak aktarılmaktadır. Günümüzde, resmi açıdan mukabele adı verilen sema töreni ise, otuz-otuz beş dakika ile sınırlı bir etkinlik haline gelmiştir. Bunun sebebi, Hz. Mevlânâ’dan üç yüz elli sene sonra yaşayan Mevlevi şeyhi Adil Çelebi’nin , bir murakabe (meditasyon) sırasında aldığı bir imajla semayı bugünkü hale getirmesi, yani değiştirmesidir.

1998 yılında, İsviçre’de bir seminerde bu konunun bahsi geçmiş, orada hazır bulunanların Hz. Mevlânâ zamanında yapılanlara benzer bir sema tertiplemek istemeleri üzerine İsviçre’de 3 gün 3 gece sema yapılmıştır. Adı geçen etkinlikte sema 3 gün 3 gece hiç durmamış, semazenler değişmiştir. Müzik hiç durmamış, müzisyenler değişmiştir. İsviçre’de yapılan 3 gün 3 gecelik sema, katılan herkesin fevkalade memnun kalması sebebi ile benzeri çalışmalar için bir başlangıç teşkil etmiştir. Bu ilk uzun semanın ardından, İsviçre, Türkiye, Almanya, Avusturya ve İspanya’da çok sayıda sema düzenlenmiştir. 

Oruç hocamızın düzenlediği Sema buluşmalarının özelliği; Hz. Mevlânâ zamanındaki geleneği anlamaya dayanan, sema ruhunu uyandırmak ve deneyimlemeyi amaçlayan bir buluşma olmasıdır. Bu nedenle bir gösteriden ziyade dünyanın birçok ülkesinden insanların katıldığı bir içe yolculuk inzivasıdır. 

Bu Sema buluşmalarında  semanın hiç durmamasına; müzik ve zikrin hiç susmamasına çalışılacaktır. Bunun için semazenler ve müzisyenler nöbetleşe görev alacaklardır.

Daha önce bu tip çalışmaların başarılı örnekleri sergilenmiştir.

Gönül ehli, mutasavvıf Rahmi Oruç  Güvenç hocamız Hz.Mevlânâ’dan beri süre gelen gece ve gündüz devam eden sema geleneğini günümüze taşımıştır. Bu vesile ile 89 farklı ülkeden insanların katılımıyla Tümata faaliyetleri içerisinde 3,5,7,9,16,40,66,99 ve 114 gün ve gece süren Sema seminerleri düzenlemiştir. Yalova Gökçedere Rasim Mutlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen 114 gün 114 gece sema buluşmasının 69.günü 5 Temmuz 2017 tarihinde vuslata ermiştir.

Oruç Hocamızın ebediyete intikal ettiği 5 Temmuz gününde onun her fırsatta bizleri bir araya getirdiği gibi yine hep birlikte olmaya niyet ederek gönül dostlarını 5 Temmuz günü 5 gün 5 gece sürecek sema seminerinde bir arada olmaya davet ediyoruz.

Güvenç & Tümata & Alişler Yurdu Ailesi 

Tümata tarafından düzenlenen sema etkinlikleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi sema etkinlik sayfasından alabilirsiniz.

Kimler katılabilir?

Sema etkinlikleri konuya samimi bir ilgisi ve saygısı olan herkese açıktır. Etkinliğe katılım ücretsizdir yalnız önceki senelerde de olduğu gibi 3 öğün çıkacak olan yemek ve diğer masraflar bağışlar ile karşılanacaktır. Bu seneki alanımız sınırlı olduğundan etkinliğe katılımınızı mail veya telefon yoluyla bildirmenizi rica ederiz.

Katılım şartları nelerdir?

Etkinliklerimiz kaynağını İslam’dan, ilhamını Hz. Mevlânâ’dan almaktadır. Katılımcıların bunu kavramış olarak gelmelerini ve etkinlik mekanındaki davranışlarını bu doğrultuda düzenlemelerini bekliyoruz.

Çeşitli milletler ve kültürlerde giyim, davranış biçimleri ve hijyen anlayışı farklılıklar göstermektedir. Buradan hareketle, etkinliğin denge ve uyum içinde gerçekleşmesi için bazı temel prensiplerin -kuralların- belirlenmesi zaruriyeti doğmuştur.

Etkinliğin tamamına katılma zorunluluğu yoktur. Hepimiz içimizden geldiği ve imkanlarımızın elverdiği süre boyunca katılıyoruz.

Etkinliğe katılma kararını vermeden önce lütfen tüm kuralları okuyun.

Tam olarak ne yapacağız?

Sema, bu etkinliğin asıl amacıdır. Katılımcıların bunu anlamalarını planlarını buna göre yapmalarını umuyoruz.  Ayrıca, semanın sürebilmesi için yapılması gereken pek çok iş de söz konusudur. Tüm işler de gönüllüler tarafından yapılmaktadır.

Etkinlikte sıradan bir gün

Mutfak gönüllüleri, müzisyenler ve gecenin geç saatlerinde sema yapanlar genellikle zamana bağlı bir çeşit nöbet sistemi uygulamak durumunda kalıyorlar. Bunun dışındaki faaliyetler için pek belirli bir plan yok.

Gün içinde sohbetler ve müzik terapi seansları olabilmektedir.

Akşam yemeğinden sonra genellikle bir Mesnevi sohbeti yapılmaktadır.

Ve tüm bunlar olurken sema ara vermeden sürmektedir.

Katılım ücreti nedir?

Etkinliğimizin belirli bir katılım ücreti yoktur. Ancak herhangi bir sponsorumuz da yoktur ve etkinliğin yemek, su, elektrik gibi tüm masrafları katılımcıların bağışlarıyla karşılanmaktadır. İmkanı olan her katılımcının bağış yapmasını umuyoruz.

Gönüllü çalışma

Sema etkinliğinin tüm işleri gönüllüler tarafından yapılmaktadır. Her katılımcının, elinden geldiği kadar gönüllü çalışmalar yaparak etkinliğe destek olmasını umuyoruz.

Semanın Genel Kuralları

“Edep ya hu”

Sema etkinliklerimizde dünyanın pek çok farklı yerinden, pek çok farklı insan bir araya geliyoruz. Çeşitli milletler ve kültürlerde giyim, davranış biçimleri ve hijyen anlayışı farklılıklar göstermektedir. Buradan hareketle, etkinliğin denge ve uyum içinde gerçekleşmesi için bazı temel prensiplerin -kuralların- belirlenmesi zaruriyeti doğmuştur.

Bu etkinlik temelini İslam’dan, ilhamını Hz. Mevlânâ’dan almaktadır. Dolayısıyla katılımcıların bu gelenek ve kültürün değerlerine uyum ve saygı göstermelerini bekliyoruz.

Madde madde sıralandığında uzun bir liste gibi görünse de, prensip olarak beş ana kural bulunmaktadır.

  • Etkinliğe katılmadan önce lütfen tüm kuralları okuyun. Etkinliğe katılanlar kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılacaklardır.

Sema buluşması, Tümata (Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma) Grubu, Buluşum (Yüksek Değerleri Araştırma, Tanıtma ve Yaşatma) Derneği, Otağ Müzik Merkezi, Alişler Yurdu Kutlu Yaşam Derneği tarafından düzenlenmektedir.

Alişler Yurdu’na Ulaşım

Adres: Alişler Yurdu: Yılandar Mevkii,  Nato yolu 1.km Armutlu / Yalova

Deniz Ulaşımı

İstanbul’dan gelecek olan katılımcılar için en kolay ulaşım yolu Kadıköy veya Yenikapı iskelelerinden binebilecekleri Armutlu Deniz otobüsleridir. Deniz otobüsü yolculuğu yaklaşık iki saat sürmektedir. Armutlu iskelesinde inilmesi gerekmektedir. Armutlu iskelesinden taksi ile araziye kadar gelebilirsiniz.

Not: Yaz sezonu yoğunluğu nedeni ile deniz otobüsü biletlerinin önceden alınması tavsiye edilmekle beraber seferler belirtilen tarihlerde günde 3 kez yapılmaktadır. ido.com.tr

Armutlu Taksi Durağı : (0226) 531 10 55

Ayrıca yine Pendik, Kartal ve Yenikapı’dan Yalova’ya geçip, Yalova’dan Armutlu otobüslerine binebilirsiniz. Yalova – Armutlu arası otobüs ile 1.30 saat sürmektedir. Otobüs saatlerine aşağıdaki siteden bakabilirsiniz.

armutlukoop.net/hatbilgilerimiz.php

Not: Yalova’dan en son sefer saati 21:30 dur.

Karayolu Ulaşımı

Otobüs: İstanbul Harem’den Yalova otobüsü ile Yalova’ya geçip Yalova’dan Armutlu otobüsüne binebilirsiniz. Yalova – Armutlu arası otobüs ile 1.30 saat sürmektedir. Otobüs saatlerine aşağıdaki siteden bakabilirsiniz.

armutlukoop.net/hatbilgilerimiz.php

Araç: Yalova’ya hızlı feribotla geçtikten sonra kara yoluyla Armutlu’ya ulaşmak mümkün. Ayrıca yeni açılan Orhangazi Köprüsü’nü kullanmanız durumunda İstanbul’dan direkt Armutlu’ya iki buçuk saatten kısa bir sürede ulaşmak mümkün.

KONAKLAMA

Alişler Yurdu’nda bungalovlar (paylaşımlı) sınırlı sayıda olduğundan ötürü organizasyon ekibine ayrılmıştır.

Arazide çadır alanı mevcuttur. Katılımcılar kendi temin edecekleri çadırlarla buralarda konaklayabilecektir.

Arazinin yakınlarında pansiyonlar ve oteller de mevcuttur. (Otel ve pansiyon konaklama ücretleri katılımcılara aittir) Oteller yol itibarı ile taksi ile gidilmeye müsaittir. 

Yakın civarlardaki pansiyon ve otel listesi:

Ayışığı Motel: Fıstıklı Köyü Armutlu / Yalova
Tel: 0535 647 24 02

Motel Model: Yılandar Mevkii – Armutlu

Tel: 0542 645 63 23

Hanımın Konağı: Fıstıklı – Armutlu / Yalova

Tel: 0226 535 65 22 / 0535 319 91 80 – 0538 930 66 87

E-Mail: info@haniminkonagi.com
http://www.haniminkonagi.com/

Altuncu Termal Otel: Bayır Mahallesi YılandarCaddesi No:3/1, Armutlu 77700, Türkiye

Rezervasyon Hattı:  0226 334 39 80

Direkt Hat  0226 334 39 80

altuncutermal.com/foto-galeri

Armutlu Taksi Durağı : (0226) 531 10 55

Önemli Not: Organizasyon ekibinde yer almak isteyen, önceki senelerden deneyimi olan arkadaşlar ve yeni katılmak isteyen gönüllü arkadaşlar bizimle iletişime geçebilirler.

İletişim:

TR

E.B.Kanıkey Güvenç Akçay

00 (90) 530 592 58 27

e.b.kanikeyguvenc@gmail.com

ENG

Seda Seyrek : 00(90) 506 456 71 16

seda.seyrek@gmail.com

DE

Süyümbike Güvenç-Noris: 00 (49) 162 6903527

symbikeg@yahoo.com

Organizatörler
Yaşar Güvenç
Alişler Yurdu
Tümata
Süyümbike Güvenç-Noris
E.B. Kanikey Güvenç Akçay